Herbak
2023-07-12T08:33:25+00:00

Na przykładzie pandemii koronawirusa widać dobrze, jak ważne jest dbanie o zdrowie fizyczne, a także regularne kontrolowanie jego stanu. Przy coraz bardziej aktywnym trybie życia warto zadbać w szczególności o serce, gdyż narząd ten pracuje nieustannie. Badanie Holtera to jedna z metod pozwalająca na wykrycie nieprawidłowości związanych z jego funkcjonowaniem. Sam jego przebieg nie różni się znacząco od zwykłego EKG. Różnica polega jednak na tym, że rejestrator Holtera pracuje 24 godziny na okrągło i w tym czasie obserwuje “działanie” mięśnia sercowego (EKG zazwyczaj trwa kilka minut). Dzięki temu pozwala np. na wykrycie zaburzeń lub arytmii.

Holter – na czym polega badanie czynności serca?

Pacjent otrzymuje niewielkie urządzenie wraz z kilkoma przyssawkami, które swoją wielkością przypomina walkmana. Od pierwszych chwil aż do jego ściągnięcia po upływającej doby jest ono odpowiedzialne za monitorowanie pracy mięśnia sercowego w celu wykrycia zaburzeń, arytmii oraz innych przypadłości. Urządzenie pracuje cały czas, nawet podczas snu, co jest niezwykle ważne, bowiem pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości podczas normalnego funkcjonowania. Z tego względu nie powinno się rezygnować z codziennych zajęć, uprawiania sportu czy też innych czynności, które stanowią integralną część życia.

Jak się ubrać na badanie Holterem?

Przede wszystkim powinno czuć się komfortowo, czyli zalecane są ubrania, które nie ograniczają ruchów, ale jednocześnie nie są zbyt luźne czy zbyt obcisłe. Odzież należy dopasować do ciała w taki sposób, by nie ograniczała pracy rejestratora oraz nie wpływała na przymocowanie przyssawek. Ubrania więc można dobrać dowolnie, do wykonywanych czynności np. na trening czy do sprzątania.

Czego nie wolno robić podczas badania?

Przede wszystkim obostrzenia dotyczą wszelkich aktywności związanych z wodą, czyli pływania, kąpieli itd. Zamoczenie urządzenia wiąże się bowiem z możliwością wystąpienia niemiarodajnych wyników lub nawet z jego trwałym uszkodzeniem. Ponadto, w czasie używania urządzenia powinno ograniczyć się korzystanie z telefonu oraz innych sprzętów elektronicznych mogących powodować zakłócenia.

Badanie Holterem – rodzaje

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje tego urządzenia, a mianowicie Holter ciśnieniowy oraz EKG. Pierwszy z wymienionych zamontowany jest w postaci mankietu mierzącego ciśnienie na ramieniu pacjenta wraz z aparatem przypiętym do pasa. Ciśnienie mierzone jest w odstępie 15 minut, a wyniki są automatyczne zapisywane. Tak jak w przypadku modelu EKG, powinno funkcjonować się normalnie. W Centrum Medycznym Pułaskiego w Białymstoku przeprowadzamy oba badania zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po każdym z nich następują konsultacja z kardiologiem.

Całodobowe badania Holter

Ocena pracy serca pomaga zmierzyć rytm i częstość pracy serca w warunkach normalnej aktywności. Badanie wykonywane w Centrum Medycznym Pułaskiego wskazane jest głównie Pacjentom, którzy borykają się między z takimi problemami, jak:
– częste omdlenia i utrata przytomności,
– zaburzenia rytmu serca,
– zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego.

Badanie Holtera rozpoczyna się w momencie przyklejenia elektrod do klatki piersiowej oraz założenia rejestratora, który przez całą dobę zbiera dane dotyczące pracy serca. Ze względu na konieczność noszenia aparatury przez około 24 godziny zaleca się założenie luźnego i wygodnego ubrania, które nie będzie niepotrzebnie uciskać sprzętu do analizy Holter. To, jak się ubrać nie jest jedyną rzeczą, o której należy pamiętać – podczas analizy Pacjent powinien również spisywać wszelkie niepokojące dolegliwości czy informacje dotyczące aktywności fizycznej, przyjmowanych leków, a także spoczynku.

Całodobowe badanie Holter EKG kończy się w momencie zgłoszenia się Pacjenta do placówki medycznej i zdjęcia aparatury przez jej pracownika. Następnie kardiolog przeprowadza analizę i interpretację zebranych danych.

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70