Herbak

Elektroencefalografia (eeg)

2023-08-16T07:59:28+00:00

Co to jest EEG i na czym polega?

EEG, czyli elektroencefalografia jest to nieinwazyjne badanie, które służy do oceny czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni głowy elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram. Następnie czynność bioelektryczna mózgu przedstawiona na elektroencefalogramie, musi zostać zinterpretowana przez specjalistę.

 W naszej Klinice dostępne jest EEG i video EEG, badania wykonujemy u osób w każdym wieku, zarówno dzieci (noworodki), młodzieży, jak i osób dorosłych.

EEG – jakie są wskazania do badania?

Badanie EEG przeprowadzane jest szczególnie wtedy, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowej czynności ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszym wskazaniem do wykonania elektroencefalografii jest diagnostyka padaczki, w przebiegu zapalenia mózgu, uciążliwych problemów ze snem oraz oceny stanu pacjentów po urazach czaszkowo–mózgowych.

Wskazania do badania EEG to m. in.:

  • padaczka/epilepsja,

  • zaburzenia snu,

  • ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości,

  • częste bóle i zawroty głowy,

  • zaburzenia uwagi i koncentracji,

  • choroby neurodegeneracyjne,

  • nawracające omdlenia,

  • zatrucia neurotoksynami

EEG jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych).

EEG – jak się przygotować do badania?

Aby wynik badania EEG był wiarygodny, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przygotowanie do badania EEG powinno zacząć się już na 48 godzin przed jego planowanym wykonaniem. Należy odstawić wszelkie substancje mogące wpływać na bioelektryczną funkcję mózgu, np. kofeinę, alkohol, napojów energetyzujących, napojów typu cola itp. Nie należy przyjmować żadnych leków lub innych środków wpływających na układ nerwowy i pracę mózgu. Jeżeli pacjent na stałe przyjmuje leki wpływające na działanie układu nerwowego, powinien poinformować o tym przeprowadzającego badanie.

Na badanie EEG powinno się przyjść wypoczętym, wyspanym. W dniu badania należy zjeść lekkostrawny posiłek. Dzień przed badaniem należy umyć włosy. Należy pamiętać także, aby przed badaniem nie nakładać na włosy żelu czy lakieru.

Badanie EEG – jak przebiega?

Badanie EEG przeprowadza się przeważnie w pozycji siedzącej lub leżącej. Na głowie pacjenta umieszcza się specjalny czepek, do którego przymocowanych jest zazwyczaj 19 elektrod. 

Pomiędzy skórą głowy a elektrodami umieszcza się specjalny żel zmniejszający zakłócenia i pozwalający na lepsze przekazywanie sygnału elektrycznego. 

W pierwszej części badania rejestruje się spoczynkową aktywność bioelektryczną mózgu – pacjent ma zamknięte oczy, stara się wyciszyć. Następnie pacjent naprzemiennie otwiera i zamyka oczy, wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę, co powoduje zwiększenie aktywności mózgu. W dalszej kolejności przeprowadza się próbę hiperwentylacyjną i fotostymulacji. 

Ile trwa badanie EEG? Całe badanie jest niebolesne i trwa zwykle około 20-45 minut.

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70