Herbak

Leczenie Bólów Kręgosłupa

2023-08-22T11:23:36+00:00

Leczenie bólów kręgosłupa

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości wśród większości Polaków są powtarzające się bóle kręgosłupa. Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się głównie brak aktywności ruchowej, siedzący tryb życia, otyłość czy też nieprawidłowe podnoszenie ciężarów w pracy. W przypadku odczuwania silnych dolegliwości pleców zwykłe lekarstwa mogą nie wystarczyć. Drastyczne metody w postaci operacji, choć zazwyczaj skuteczne, wiążą się z długą rehabilitacją oraz dochodzeniem dla pełni sił. Dlatego wiele osób decyduje się na rozwiązanie pośrednie, czyli blokadę przeciwbólową kręgosłupa.

Dlaczego pojawia się ból kręgosłupa?

Jak powszechnie wiadomo, kręgosłup składa się z 5 odcinków, a każdy z nich narażony jest na działanie bardzo dużych obciążeń pleców powstałych np. podczas chodzenia czy biegania. Niemniej w ostatnim czasie mniejsza aktywność fizyczna Polaków w połączeniu z coraz częściej występującym trybem siedzenia sprawia, że układ kostny oraz mięśniowy słabnie i staje się bardziej narażony na różnego rodzaju kontuzje czy urazy. Wśród przyczyn występowania bólu podaje się również zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowo-krzyżowego oraz kręgosłupa.

Czym jest blokada przeciwbólowa kręgosłupa?

Zastrzyk nadtwardówkowy może zostać zaproponowany przez lekarza prowadzącego w zamian zabiegu chirurgicznego w przypadku dolegliwości bólowych takich okolic, jak szyja, ramiona, plecy czy nogi. Przed zabiegiem specjalista lokalizuje ośrodek zapalny w rdzeniu kręgosłupa, a następnie wstrzykuje lek, składający się z takich składników jak kortykosteroid i znieczulającej lidokainy. Iniekcja takiej mieszanki steroidów ma za zadanie wypłukanie białek, które powodują stan zapalny w nerwach rdzeniowych oraz zatrzymanie dolegliwości bólowych. Metoda ta jest uznawana za jedną z mniej szkodliwych ze względu na brak konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego oraz możliwość niemalże natychmiastowego chodzenia oraz podjęcia pełnej aktywności ruchowej przez Pacjenta.

Co jeszcze warto wiedzieć o zastrzyku nadtwardówkowym oraz okresie pozabiegowym?

Ile trzyma blokada w kręgosłupie? Czy po blokadzie można chodzić? Czy blokady są szkodliwe? To tylko niektóre pytania zadawane przez Pacjentów poddawanych temu zabiegowi, na które postaramy się odpowiedzieć. Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 tygodni do nawet kilkunastu tygodni po iniekcji. Większość Pacjentów może chodzić i podejmować normalną aktywność tuż po lub następnego dnia od wykonania zabiegu, dlatego właśnie uznaje się go za nieszkodliwy. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się jednak ból w miejscu zastrzyku, który można załagodzić przykładając do niego zimny okład, a także ból kręgosłupa czy głowy bezpośrednio po jego przeprowadzeniu.

Blokada przeciwbólowa jako metoda leczenia bólu pleców

Istnieje wiele metod leczenia dolegliwości pojawiających się w obrębie pleców. Poza fizjoterapią zalicza się do nich tzw. blokady przeciwbólowe, które mają na celu złagodzenie niepokojących objawów w przypadku takich schorzeń, jak:

  • stenoza – przejawiająca się w zwężeniu kanału kręgowego,
  • kręgozmyk – polegający na przemieszczaniu się kręgów.
  • dyskopatia – dotykająca tzw. Krążka międzykręgowego.

Krótko mówiąc zastrzyk ze sterydem przeciwzapalny podawany jest w szczególności Pacjentom zmagającym się z bardzo intensywnym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowym czy krzyżowym.

Z jakich powodów możemy doświadczać bólu kręgosłupa i jak jemu zaradzić?
Przyczyny dolegliwości, jaką jest ból kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego czy krzyżowego mogą być różne. Czasami wiążą się one z przeciążeniem wynikającym z intensywnej aktywności fizycznej, innym razem dotyczą chorób zwyrodnieniowych, uszkodzenia kręgów, a nawet otyłości. W zależności od przyczyny uciążliwych dolegliwości lekarz może zlecić różne formy leczenia. Do najbardziej popularnych wśród Pacjentów w ostatnim czasie zaliczamy blokady przeciwbólowe kręgosłupa. Wyróżnia się kilka głównych rodzajów takiej metody, np. blokady:

  • stawów,
  • przyczepów nerwowych,
  • korzeni nerwowych.

Każda z nich podawana jest w innym miejscu – odcinku szyjnym, lędźwiowym, krzyżowo-biodrowym – oraz na różne sposoby. Przed zabiegiem lekarz diagnozuje objawy Pacjenta, a następnie dobiera odpowiednie środki przeciwzapalne oraz uśmierzające występujące dolegliwości.

dr Tomasz Pasterski

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70