Herbak
2021-02-16T11:44:52+00:00

Jednym z badań przeprowadzanych w pracowni radiologicznej Centrum Medycznego Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku jest USG Doppler żył kończyn dolnych. Wykonuje się je przede wszystkim u Pacjentów, u których lekarz podejrzewa uszkodzenia naczyń krwionośnych.

USG żył kończyn dolnych – na czym polega?

Ultrasonografię wykorzystuje się przede wszystkim w diagnostyce. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, może być przeprowadzone zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Wykonuje się je w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. USG Doppler pozwala ocenić lekarzowi stan naczyń krwionośnych u Pacjenta poprzez obserwowanie przepływu krwi w poszczególnych żyłach kończyn dolnych. Głowica, w którą wyposażony jest używany w trakcie badania aparat, wysyła fale ultradźwiękowe do komórek ciała. Te odbijają się od przepływającej krwi, a zarejestrowane przez urządzenie zmiany częstotliwości tworzą na monitorze dokładny obraz wewnętrznych struktur i pozwalają ocenić lekarzowi, czy w którymś z odcinków układu krążenia zachodzą jakieś nieprawidłowości, w tym niedrożność naczyń, obecność skrzeplin lub refluks.

Kiedy wykonać badanie?

Na USG Doppler żył kończyn dolnych kieruje zwyczajowo lekarz rodzinny w momencie, gdy Pacjent:

– cierpi na żylaki;
– uskarża się na bóle i obrzęki nóg;
– odczuwa mrowienie, drętwienie, tkliwość lub zmiany temperatury skóry;
– podejrzewa się u niego zakrzepicę żylną lub niewydolność;
– rany na kończynach dolnych nieprawidłowo się goją;
– doznał poważnych urazów nóg.

Badanie przeprowadza się też kontrolnie po zabiegach rekonstrukcji naczyń i u kobiet w ciąży, u których wystąpiły niepokojące objawy, jak asymetryczne obrzęki nóg, zaczerwienie skóry czy bóle i duszności w klatce piersiowej.

USG Doppler – Białystok

W Centrum Medycznym Pułaskiego w Białymstoku posiadamy aparat LOGIQ F6 firmy General Electric, z pomocą którego możemy wykonać ultrasonografię zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. W celu umówienia się na wizytę u radiologa należy skontaktować się z rejestracją, wypełnić formularz znajdujący się w zakładce “kontakt” lub dokonać zapisu online poprzez platformę mydr.pl.