Herbak

Nefrologia

2022-03-13T06:55:25+00:00

Nefrologia

Uciążliwy częstomocz, pieczenie i bóle pęcherza, refluks pęcherzowo-moczowodowi – tego typu objawy i schorzenia leżą w dziedzinie zainteresowań nefrologa z Centrum Medycznego Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku. W naszej placówce udzielamy pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom oraz młodzieży do ukończenia 18 roku życia.

Czym jest nefrologia?

Jest to jedna z dziedzin medycyny zajmującej się leczeniem schorzeń układu moczowego zarówno u dzieci jak i u dorosłych. W trakcie terapii stosuje się metody nieinwazyjne, tj. niewymagające – jak w przypadku urologii – przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Wykorzystywane są środki farmakologiczne, zalecana jest specjalna dieta, a w przypadku pacjentów ciepiących na ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek wdraża się dializoterapię.

Kiedy udać się na wizytę?

Do nefrologa kieruje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Do niepokojących objawów będących przesłanką do takiej wizyty należy przede wszystkim częste oddawanie moczu oraz ból i pieczenie towarzyszące tej czynności. Uwagę powinien zwrócić również nietypowy zapach i kolor moczu. O poważnej chorobie mogą świadczyć także obrzęki oczu, rąk lub nóg i nawracające zakażenia pęcherza (u dzieci jest to częsty objaw tzw. refluksu pęyherzowo-moczowodowego).

Nefrolog – Centrum Medyczne Pułaskiego w Białymstoku

W naszym ośrodku zajmujemy się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką wrodzonych lub nabytych schorzeń nefrologicznych u dzieci i dorosłych takich jak m.in.:

  • Kamica układu moczowego;
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • Nefropatia cukrzycowa;
  • Moczenie dzienne i nocne u dzieci;
  • Refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Aby ustalić dokładny stan choroby, przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie USG, pacjenci kierowani są na urografię i/lub scyntygrafię (w przypadku refluksu u dzieci także cystografię mikcyjną), które to badania pomagają ujawnić wszelkie nieprawidłowości.

Refluks moczowy pierwotny lub wtórny

Jest to jedna z chorób dotykających dzieci, którą leczymy w naszym ośrodku w Białymstoku. W przebiegu tego schorzenia mocz, zamiast wydostawać się na zewnątrz, cofa się do moczowodów lub nerek. Może mieć postać pierwotną lub wtórną. Ta pierwsza jest wynikiem nieprawidłowej budowy pęcherza lub cewki moczowej, a druga skutkiem zaburzeń ciśnienia związanego z wadami anatomicznymi lub nieprawidłowo leczonych infekcji pęcherza.

Tel. +48 881 670 007
ul. Kazimierza Pułaskiego 35, 15-337 Białystok

PN-PT: od 8 do 20
SOB: od 8 do 14