Herbak

Usg Doppler: Tętnic Szyjnych I Kręgowych

2021-03-25T07:21:39+00:00
Zawroty, zaburzenia równowagi, mrowienie w kończynach to jedne z licznych objawów, których etiologię warto zbadać wykorzystując USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych. W Centrum Medycznym Pułaskiego oraz Centrum Pediatrii w Białymstoku wykonujemy ten typ ultrasonografii zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych – po co wykonywać?

Jest to jedno z ważniejszych badań pozwalających ocenić stan naczyń doprowadzających krew do mózgu. Ma ono na celu sprawdzenie, czy w którejś z tętnic szyjnych bądź kręgowych nie doszło do zaburzeń przepływu lub niebezpiecznych zwężeń wywołanych np. przez blaszki miażdżycowe. Taka nieinwazyjna ocena stanu Pacjenta jest możliwa dzięki wykorzystaniu ultrasonografii. W trakcie badania fale ultradźwiękowe emitowane przez aparat ze specjalną głowicą – w tym rodzaju USG Doppler wykorzystuje się najmniejszy jej rodzaj – przenikają przez skórę do wnętrza tkanek, gdzie ulegają odbiciu i załamaniu, a następnie powracają, tworząc tym samym w czasie rzeczywistym dokładny obraz struktur na ekranie komputera. Lekarz może więc szybko ocenić, czy zachodzą jakiekolwiek niepokojące zmiany w naczyniach krwionośnych.

Kiedy przeprowadza się to badanie?

Wskazaniem do wykonania USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych są:

  • miażdżyca;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie krwi;
  • wysoki poziom cholesterolu;
  • uraz w okolicach szyi;
  • przebyty udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny;
  • przypadki udarów serca występujące w rodzinie pacjenta;
  • zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi, utrata przytomności i inne objawy ze strony układu neurologicznego.

Badanie przeprowadza się również kontrolnie u Pacjentów, którzy przeszli endarterektomię lub jakiekolwiek inne zabiegi w okolicach szyi, jak np. założenie stentu.

W Centrum Medycznym Pułaskiego oraz Centrum Pediatrii w Białymstoku przeprowadzamy ultrasonografię za pomocą aparatu LOGIQ F6 firmy General Electric. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, należy jednak pamiętać o tym, by założyć bluzkę zapewniającą lekarzowi łatwy dostęp do okolic szyi/obojczyka/żuchwy oraz zdjąć naszyjniki lub długie kolczyki. Cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesna. Badanie przeprowadza się na leżąco. Warto, by Pacjent zabrał ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.