Herbak

Okulista Dla Dorosłych

2024-01-15T07:39:58+00:00

Okulistyka

Okulistyka dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu – w tym jaskry, zaćmy, zeza, zapalenia błony naczyniowej, a także wykrywaniem i korekcją wad wzroku.

Kiedy należy zgłosić się na badanie do okulisty?

• pogorszenie widzenia,
• bóle głowy, bóle gałek ocznych,
• zezowanie,
• mrużenie oczu,
• tarcie oczu, ich pieczenie, swędzenie, łzawienie,
• zaczerwienienie gałek ocznych,
• ciało obce w gałce ocznej.

W trakcie specjalistycznej wizyty, w zależności od wskazań, lekarz okulista może wykonać:

• badanie wzroku i refrakcji również po próbie farmakologicznej,
• ocenę dna oka,
• ocenę przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej,
• ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego,
• dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Zapraszamy na pełną diagnostykę okulistyczną do Centrum Medycznego Pułaskiego w Białymstoku do naszego specjalisty, który zajmuje się badaniem wzroku.

dr Marcin Palewski

dr Agnieszka Zonenberg

dr Joanna Zawistowska

dr Grzegorz Rakowski

Z kolei po wizycie u specjalisty, w przypadku zalecenia co do noszenia nowych okularów, konieczna będzie wizyta u optyka. Jest to osoba, która zajmuje się zaprojektowaniem odpowiednich szkieł, jak i wprawieniem ich w oprawki okularów. Dodatkowo optyk oferuje ogromny wybór modeli tych oprawek, tak aby okulary spełniały nie tylko funkcje lecznicą, ale również i estetyczną.

Jedną z dwóch najczęściej diagnozowanych chorób oczu (obok zaćmy) jest jaskra, zwana też glaukomą. Prowadzi ona do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a nieleczona nawet do ślepoty. Może występować w postaci pierwotnej lub wtórnej oraz z otwartym i zamkniętym kątem przesączania.

Przyczyny glaukomy

Choć na jaskrę cierpią miliony osób na całym świecie, to do tej pory nie udało się ustalić konkretnej przyczyny tej choroby. Wiadomo, że uszkodzenie, a w końcowym etapie zanik nerwu wzrokowego jest wywołany zbyt dużym ciśnieniem wewnątrz komory oka. Ryzyko wystąpienia glaukomy jest większe u osób po 35. roku życia, obciążanych genetycznie, mających zaburzoną gospodarkę tłuszczową organizmu, cukrzyków, krótkowidzów i dalekowidzów. Również niskie ciśnienie krwi oraz nadciśnienie tętnicze mogą sprzyjać rozwojowi tego schorzenia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Objawy, które powinny zaniepokoić, to przede wszystkim pogorszenie ostrości i pola widzenia. Pacjenci mówią też o pojawieniu się kolorowych obręczy (aureoli) wokół źródeł światła. Symptomem rozwoju choroby mogą być zaczerwienienie i bóle oczu, rozmyta tęczówka (objaw typowy dla noworodków), a w przypadku ostrych ataków nawet nudności o wymioty.

Jak leczy się jaskrę?

Najważniejsza jest dobra diagnoza. W tym celu wykonuje się szereg różnych testów, m.in. badanie obrazowe, dna oka, perymetrię (oszacowanie pola widzenia), gonioskopię (ocena kąta przesączania) oraz tonometrię (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego). Metoda leczenia zależy od rodzaju i stopnia rozwoju choroby. W mniej zaawansowanych przypadkach stosuje się krople mające za zadanie obniżyć zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W sytuacji, gdy uszkodzenie wzroku jest znaczne, konieczna jest interwencja chirurga.

Terapia laserowa

Sięga się po nią, gdy leczenie farmakologiczne nie daje pożądanych rezultatów. Istnieją dwa typy zabiegów: trabekuloplastyka jest wykonywana w przypadku jaskry otwartego kąta, z kolei irydotomię stosuje się przy glaukomie zamkniętego kąta. Oba zabiegi mają na celu poprawę przepływu cieczy wodnistej w oku.

Operacyjne leczenie jaskry

Jeśli terapia farmakologiczna i/lub laserowa nie przyniosły poprawy, konieczna jest interwencja chirurga. Trabekulektomia, czyli operacyjne leczenie jaskry, pomaga zahamować postęp choroby. W trakcie zabiegu wykonuje się przetokę, która pozwala na swobodne wydostawanie się cieczy wodnistej. Natomiast goniotomia jest stosowana przy glaukomie wrodzonej i polega na przecięciu kąta przesączania.

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14