Herbak

Dyskopatia

2022-06-23T13:25:09+00:00

Dyskopatia

W dzisiejszych czasach dyskopatia stała się bardzo powszechnym problemem, która dotyka już nie tylko ludzi w podeszłym wieku, ale też wiele młodych osób. Taki stan rzeczy wiąże się w głównej mierze z niezdrowymi nawykami. Większość czasu spędzamy bowiem w pozycji siedzącej, czy to w samochodzie, czy to w pracy lub przed komputerem. Ponadto coraz częściej wybieramy wygodę zamiast zdrowia m.in. podróż komunikacją miejską zamiast spaceru, co w dłuższej perspektywie powoduje problemy z kręgosłupem. Czym jest dyskopatia i jakie ma objawy?

Dyskopatia to choroba związana ze współczesnym trybem życia

Mianem dyskopatii określa się schorzenie kręgosłupa, w wyniku którego uszkodzony zostaje krążek międzykręgowy. Składa się on z pierścienia włóknistego oraz jądra miażdżystego. Powolna degeneracja pierwszego z wymienionych elementów sprawia, że jądro miażdżyste się uwypukla, a z czasem może nawet wypaść. W konsekwencji może powstać ucisk na struktury nerwowe, co powoduje ból lub zaburzenia neurologiczne. Tego typu proces zwyrodnieniowy może odbywać się latami lub powstać w wyniku gwałtownego, nieprzygotowanego ruchu. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się współczesny, głównie siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów tego schorzenia ze względu na to, w którym miejscu ona występuje m.in. dyskopatię odcinka lędźwiowego, piersiowego czy też kręgów szyjnych.

Jakie są jej objawy dyskopatii?

Najpowszechniejszym objawem jest silny ból pleców lub szyi (w zależności od chorego odcinka). Pacjent odczuwa dyskomfort podczas poruszania się, a dolegliwości mogą promieniować do ręki lub nogi. W skrajnych przypadkach mogą się też przydarzyć objawy neurologiczne jak opadanie stopy, zaburzenia zwieraczy czy zaniki mięśniowe.

Dyskopatia i jej leczenie

W przypadku występowania silnych bólów pleców warto udać się do lekarza specjalisty. Centrum Pułaskiego w Białymstoku przyjmuje pacjentów, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie. Nasi specjaliści przeprowadzą odpowiednie badania diagnostyczne, a na podstawie ich wyników oraz konsultacji podejmą decyzję o dalszych krokach leczenia. Część przypadków wymagać będzie leczenia zachowawczego tabletkami czy zastrzykami, rehabilitacji. W części przypadków potrzebna będzie jednak interwencja neurochirurga i zabieg operacyjny.

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14