Herbak
2021-01-22T11:02:38+00:00
Bóle brzucha, kamica pęcherzyka żółciowego, kamienie w nerkach i pęcherzu moczowym, urazy, przewlekłe biegunki, szybka utrata masy ciała, podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego – tego typu dolegliwości są jednymi z najczęściej występujących przesłanek do wykonania USG jamy brzusznej. W Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku przeprowadzamy ultrasonografię zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

USG jamy brzusznej – na czym polega badanie?

Ultrasonografia to jedna z nieinwazyjnych metod pozwalających na wykrycie zmian patologicznych w obrębie narządów wewnętrznych bez konieczności otwierania powłok skórnych. W trakcie badania lekarz stosuje specjalistyczny aparat wyposażony w niewielką głowicę – w Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku używamy systemu LOGIQ F6 – którą przykłada się do diagnozowanej, uprzednio posmarowanej przewodzącym ultradźwięki żelem części ciała. Emitowane przez urządzenie fale przenikają przez skórę i odbijają się od posiadających inną gęstość narządów wewnętrznych. W ten sposób na ekranie monitora powstaje szczegółowy obraz wszystkich badanych struktur, co pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie lub położeniu. Cała procedura trwa kilka minut.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

Wskazaniem do wykonania ultrasonografii są przede wszystkim wszelkiego rodzaju bóle w okolicy jamy brzucha o nieznanym podłożu. Stosuje się ją także w przypadku m.in.:
  • przebytych urazów w obrębie jamy brzusznej;
  • podejrzenia refluksu u dzieci;
  • nawracających biegunek i wymiotów;
  • przewlekłych wzdęć;
  • szybkiej utraty masy ciała;
  • ostrego zapalenie trzustki lub wyrostka robaczkowego;
  • chorób nowotworowych;
  • kamicy nerkowej i kamicy pęcherzyka żółciowego;
  • cukrzycy;
  • ciąży.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami zaleca się wykonywać USG co 2 lata, profilaktycznie. W dziecii dodatkowo warto w wieku niemowlęcym wykonać zawsze USG brzucha i USG przezciemiączkowe główki. O regularnym badaniu swojego zdrowia nie powinny zapominać zwłaszcza osoby po 40 roku życia, obciążone genetycznie, a także kobiety w ciąży.

USG jamy brzusznej w Białymstoku

W Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku zajmujemy się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń u dzieci oraz dorosłych. By umówić się na USG jamy brzusznej, prosimy skontaktować się z recepcją. Na 6-8 godzin przed planowaną wizytą należy powstrzymać się od spożywania napojów gazowanych i soków (woda jest dopuszczalna) i pokarmów, a najlepiej zgłosić się do ośrodka na czczo. Dzień przed badaniem warto zastosować dietę lekkostrawną: zaleca się unikać zwłaszcza wzdymających produktów spożywczych, w tym w szczególności warzyw strączkowych, surowych owoców i ciemnego pieczywa.