Herbak

Chirurgia Onkologiczna

2024-01-15T07:29:48+00:00

Chirurgia onkologiczna

Bardzo często raka określa się mianem cichego zabójcy. Samo pojęcie pojawiło się już w czasach starożytnych. Odnosiło się ono wyłącznie do guzów złośliwych pojawiających się w kobiecych piersiach, gdyż zmiany swoim wyglądem przypominały kraba. Stopniowo określenie to jednak ewoluowało i zaczęło dotyczyć także guzów pojawiających się w innych częściach ciała. Rak to obecnie jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób, które są bardzo realnym zagrożeniem życia człowieka. Nowotwory złośliwe “zakradają się” do organizmu człowieka i powodują w nim zmiany, które dają dopiero po jakimś czasie o sobie znać. Warto w tym momencie wspomnieć, że nie każdy nowotwór jest rakiem, gdyż wciąż to miano dotyczy jedynie odmian złośliwych.

Leczenie raka może odbywać się multidyscyplinarnie

Nowotwór ma to do siebie, że powstaje z przekształcenia zdrowych komórek w komórki chorobowe, które po pewnym czasie zaczynają intensywnie wrastać i się dzielić. Cechą charakterystyczną występowania odmiany złośliwej jest ich ekspansja i przerzuty z pierwszego miejsca występowania na inne tkanki. Z tego względu niekiedy jedynym rozwiązaniem jest trwałe usunięcie guzów podczas interwencji chirurgicznej. Taka operacja wymaga bardzo często planowania i wykonywana jest etapami. Centrum Medyczne Pułaskiego w Białymstoku to miejsce, w którym zajmujemy się konsultacją oraz leczeniem nowotworów łagodnych oraz złośliwych. Nasi chirurdzy współpracują z innymi specjalistami m.in. onkologami, hematologami czy radioterapeutami, by zapewnić multidyscyplinarne planowanie leczenia oraz w pełni zrozumieć specyfikę tej choroby.

Onkologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami nowotworowymi

W przypadku wykrycia nowotworu konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza-specjalisty. Onkolog pomoże bowiem w rozpoznaniu jednostki chorobowej, a także wskaże możliwe metody leczenia. Bardzo często dokładniejszym badaniom towarzyszy badanie krwi. Hematologia, czyli dziedzina medycyny zajmująca się m.in. schorzeniami układu krwionośnego w tej sytuacji okazuje się bardzo pomocna, gdyż często można dzięki niej zaobserwować zmiany w organizmie.

W Centrum Pułaskiego skontaktujesz się zarówno z onkologiem, hematologiem, a także innymi specjalistami

Szybka diagnoza w przypadku raka jest kluczowa, gdyż pozwala na równie szybkie podejmowanie działań. Dlatego bardzo ważny jest kontakt ze specjalistami zajmującymi się na co dzień tymi schorzeniami, jak np. onkolog lub hematolog. Nasi specjaliści zajmują się zarówno konwencjonalnym (klasycznym), jak i laparoskopowym leczeniem nowotworów. Nasi chirurdzy i hematolodzy znajdują zatrudnienie w ośrodkach w regionie zajmujących się operacjami pacjentów ze wszystkimi typami nowotworów zarówno łagodnych, jak i złośliwych.

Oferujemy Państwu porady specjalistyczne dotyczące wyboru sposobu i czasu leczenia, a także opiekę pooperacyjną (zmiany opatrunków, usuwanie szwów).

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70