Diabetologia

2020-03-19T11:06:46+00:00

Diabetolog

Medycyna, jak wiadomo, dzieli się na wiele różnych wąskich specjalizacji. Jedną z nich jest diabetologia. Zajmuje się ona wykrywaniem, leczeniem oraz profilaktyką i zapobieganiem powikłań cukrzycowych.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała to schorzenie pierwszą niezakaźną epidemią. Stała się ona jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, i każdego dnia z jej powodu umierają ludzie. Szacuje się, że prawie 2 miliony Polaków, czyli ponad 5% społeczeństwa, cierpi z jej powodu. Cukrzyca to bardzo groźne schorzenie przewlekłe i nie wolno jej lekceważyć. Może występować w różnych odmianach, jednak obecnie coraz więcej osób zapada na cukrzycę typu II, tzw. insulinoodporną, która jest o tyle niebezpieczna, że może na początku nie powodować żadnych zauważalnych dolegliwości.

Cukrzyca jest chorobą podstępną, rozwija się powoli i często jest rozpoznawana dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego jeśli obserwujesz: wzmożone pragnienie i napady tzw. “wilczego apetytu” przy jednoczesnym spadku wagi, nasilone oddawanie moczu, osłabienie, zmęczenie, senność czy problemy z widzeniem, musisz koniecznie odwiedzić poradnie diabetologiczną. Wczesna diagnoza umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia, które pozwala zapobiec ewentualnym powikłaniom i nieodwracalnym uszkodzeniom narządów wewnętrznych.

Diabetolog, jako lekarz specjalista, nie tylko zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, ale również edukuje pacjentów, uczy, jak ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak posługiwać się glukometrem i w razie konieczności podawać insulinę. Diabetolog pomaga również ludziom w leczeniu nadwagi i otyłości, udziela wskazówek na temat prawidłowego odżywiania oraz przekazuje zasady dotyczące zdrowego stylu życia.

W naszej placówce konsultacji specjalistycznych w zakresie diabetologii udziela prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Łuczyński.

Aktualnie konsultacje są w promocyjnej cenie 50zł – serdecznie zapraszamy.

 

Prof. dr hab. med. Włodzimierz Łuczyński

Tel. +48 881 670 007, ul. Kazimierza Pułaskiego 35, 15-337 Białystok

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14