Herbak

Neurochirurgia

2022-05-25T13:47:01+00:00

Neurochirurgia

Neurochirurgia zajmuje się schorzeniami mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych. W naszej poradni pomagamy pacjentom z takimi chorobami jak guzy mózgu, tętniaki mózgu, naczyniaki, choroby rdzenia kręgowego (dyskopatia) oraz choroby nerwów obwodowych (rwa kulszowa czy zespół cieśni nadgarstka). Dodatkowo udzielamy porad pacjentom po urazach głowy i kręgosłupa. 

Każda osoba jest wyjątkowa i każdy pacjent powinien być traktowany jako taki. Nasze podejście do pacjenta jest indywidualne. Część schorzeń może wymagać interwencji chirurgicznej, inne schorzenia mogą nie wymagać operacji. Decyzje będą podejmowane wspólnie, a oczekiwania zostaną szczegółowo omówione. Neurochirurgia to nie tylko leczenie operacyjne ale także dobrze dobrana rehabilitacja i leczenie zachowawcze. U nas zawsze otrzymacie Państwo leczenie najlepiej dobrane do Państwa potrzeb. 

dr hab.n. med. Adam Hermanowicz

Choroby rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych

W Centrum Medycznym Pułaskiego w Białymstoku neurochirurgia jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym schorzeń układu nerwowego stanowi jeden z najważniejszych obszarów działalności. Zatrudnieni specjaliści pomagają pacjentom w chorobach rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych, którzy mają wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W czasie konsultacji neurochirurg zakwalifikuje pacjenta do rehabilitacji, leczenia zachowawczego lub w konkretnych przypadkach operacyjnego. Wcześniej jednak przeprowadzi bardzo dokładny wywiad neurologiczny w celu ustalenia rozległości schorzenia, a także możliwego zlecenia badań obrazowych umożliwiających precyzyjną diagnostykę.

Naczyniaki mózgu

Występowanie naczyniaków to zmiany, które mogą występować nie tylko w obrębie mózgu i jego pnia, ale również w rdzeniu kręgowym. Najczęściej ich pojawienie się jest zjawiskiem sporadycznym, lecz może być również dziedziczne. Naczyniaki mózgu mogą osiągnąć średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów, a ich krwawienie może doprowadzić do wielu objawów neurologicznych m.in. nawracających silnych bólów głowy, trudności w mówieniu czy też niedowładu kończyn górnych i dolnych. W celach diagnostycznych przeprowadzane jest badanie rezonansu magnetycznego (MRI) mózgowia lub rdzenia kręgowego. W zależności od stanu pacjenta neurochirurg może zalecić leczenie operacyjne, jeżeli przyniesie to pacjentowi wymierne korzyści zdrowotne.

Leczenie operacyjne guzów i tętniaków mózgu

W Centrum Medycznym Pułaskiego nasi specjaliści zajmują się również leczeniem operacyjnym różnego rodzaju guzów, a także tętniaków mózgu. Są to zmiany określane bardzo często w języku potocznym jako „bomby z opóźnionym zapłonem” ze względu na możliwość pęknięcia praktycznie w każdej chwili. Neurochirurg po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem pacjenta oraz z jego indywidualnymi potrzebami zasugeruje w jego opinii najlepsze z możliwych rozwiązań w danej sytuacji. W przypadku pytań i wątpliwości każdy z naszych lekarzy udzieli niezbędnych informacji odnośnie planowanych działań.

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14