Herbak

Radiologia (usg)

2023-11-16T11:02:36+00:00

Radiologia (USG)

Radiologia to dział medycyny zajmujący się obrazowaniem ciała człowieka za pomocą specjalistycznej aparatury, która wykorzystuje min: promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne oraz ultradźwięki.

Centrum medyczne Pułaskiego z Białegostoku zajmuje się prowadzaniem różnego rodzaju diagnoz i badań. W zakres działalności wykonywanej przez naszych lekarzy wchodzi między innymi USG brzucha, tarczycy, kolana i bioder. Świadczona pomoc wykonywana jest dla osób dorosłych, prywatnie, nie w ramach NFZ. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć ewentualną chorobę już we jej wczesnym stadium. Schorzenie odkryte na samym początku jego rozwoju pozwala na skuteczniejsze i szybsze jego wyleczenie.

Ultrasonografia jest jedną z najchętniej wykorzystywanych nieinwazyjnych metod radiologicznych, służy do wykrywania zmian patologicznych w wielu narządach, bez konieczności narażania pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

W wielu przypadkach badanie USG brzucha, tarczycy, kolana, bioder lub innych narządów, jest wystarczające do precyzyjnego określenia stanu zdrowia pacjenta.

USG jamy brzusznej

Jednym z badań oferowanych w Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku jest USG jamy brzusznej. Wykonuje się je u dzieci i dorosłych w celu rozpoznania nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu m.in. wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, nerek, prostaty oraz narządów rodnych. Ultrasonografia pomaga w diagnostyce różnych chorób, w tym kamicy nerkowej, wodonercza, zapalenia wyrostka robaczkowego, nowotworów czy tętniaków aorty. Jest bezinwazyjna i bezpieczna dla Pacjenta.

USG doppler

W celu wykrycia oraz diagnostyki ewentualnych uszkodzeń w naczyniach krwionośnych przeprowadzamy w Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku badanie USG Doppler. Jest ono nieinwazyjne, polega na obserwacji pod aparatem ultrasonograficznym przepływu krwi w konkretnych żyłach i tętnicach. Pomaga zlokalizować zmiany miażdżycowe, guzy nowotworowe, uszkodzenia narządów jamy brzusznej, przyczyny zaburzeń erekcji czy zawrotów głowy. Badanie stosuje się również przy ocenie prawidłowości rozwoju płodu.

USG tarczycy

W Centrum Medycznym Pułaskiego i Centrum Pediatrii w Białymstoku u Pacjentów skarżących się na nagłą utratę lub przyrost wagi, uczucie zmęczenia, osłabienie, wypadanie włosów czy nadmierną potliwość lekarz endokrynolog przeprowadza USG tarczycy. Jest to bezbolesne, nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę położenia, rozmiaru, kształtu oraz struktury tego zlokalizowanego w okolicach szyi gruczołu. Ultrasonografię tego typu można wykonać o dowolnej porze dnia, nie trzeba się do niej przygotowywać w żaden konkretny sposób.

USG kolana

Bóle, obrzęki, tkliwość oraz ocieplenie tkanek w okolicy kości udowej i piszczelowej – tego typu objawy są wskazaniem do wykonania USG kolana. To proste, bezinwazyjne, nie wymagające żadnego specjalnego przygotowania badanie pozwala zdiagnozować wiele chorób, jak np. reumatoidalne lub idiopatyczne zapalenie stawów, ocenić kondycję łękotek, więzadeł, rzepek czy ścięgien, a także zlokalizować ewentualne guzy i krwiaki. Ultrasonografię przeprowadza się również po wystąpieniu urazów nóg i u Pacjentów, którzy przeszli operacje ortopedyczne.

USG jąder

Mężczyznom, którzy zauważyli u siebie niepokojące zmiany narządów płciowych, jak powiększenie, opuchlina, zaczerwienienie skóry czy wyczuwalne dotykiem stwardnienie lub też odczuwających ból w podbrzuszu, lekarz może zalecić przeprowadzenie USG jąder. Jest to całkowicie bezinwazyjne badanie wykorzystywane przy diagnozie m.in. nowotworów, wodniaka, przepukliny, żylaków powrózka nasiennego, a także wszelkiego typu stanów zapalnych, urazów i guzów moszny oraz najądrzy. Szybkie wykrycie patologicznych zmian to większa szansa na wyleczenie.

USG biodra

W Centrum Medycznym Pułaskiego w Białymstoku istnieje możliwość wykonania USG biodra. To badanie pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju, a także zmiany struktur kostnych, mięśni oraz nerwów zlokalizowanych w tej części obręczy miedniczej o podłożu pourazowym, zwyrodnieniowym lub nowotworowym. W jego trakcie można zlokalizować guzy, obrzęki, stany zapalne czy uszkodzenia ścięgien będące przyczyną wielu chorób, jak np. zapalenie kaletki maziowej. Ultrasonografię wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

USG tkanek miękkich

Osoby skarżące się na bóle i obrzęki mięśni oraz tkliwość tkanek, a także wyczuwający podskórne guzki mogą się umówić w naszej placówce na USG tkanek miękkich. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych pozwalających ocenić różnego rodzaju zmiany powierzchowne, jak przepuklina, włókniaki czy tłuszczaki, wykryć na wczesnym stadium nowotwory oraz znaleźć przyczynę powiększenia węzłów chłonnych. Ultrasonografię tego typu można przeprowadzić u każdego Pacjenta, również kobiet w ciąży i dzieci.

Nasze Centrum Medyczne wyposażyliśmy w najnowszej klasy aparat LOGIQ F6, renomowanej firmy General Electric.

dr Paweł Śliwko

dr Katarzyna Wyszyńska

dr n. med. Piotr Musiałowski

dr Małgorzata Samusik

Tel. +48 538 306 853 Tel. +48 881 670 007 Tel. 85 87 300 70, 
ul. Pułaskiego 26C lokal 2, 15-337 Białystok, podlaskie

PN-PT: od 8 do 20, SOB: od 8 do 14

KONTAKT

+48 538 306 853
+48 881 670 007
+48 85 87 300 70